Ady Endre

Érmindszent, 1877. November 22. – Budapest, 1919. Január 27.

"Ady Endre 1877-ben született a mai Románia területén, a Partium északi részét alkotó Szilágyságban, Érmindszenten (román neve: Ady Endre, magyarul Adyfalva néven is ismeretes). Az öntudatos, kálvinista kisnemesi család, amely származását Ond vezérre vezette vissza, Ady Endre születésekor már teljesen elszegényedett. Apja földműves, anyja papleány volt. Elemi iskoláit szülőfalujában, középiskolai tanulmányait a nagykárolyi piarista gimnáziumban és a zilahi református kollégiumban végezte. Már gimnazista korában elkezdett vers-és prózaírással kísérletezni. Debrecenben és Pesten jogot hallgatott, egyetemistaként ismerkedett meg Friedrich Nietzsche (1844–1900) német filozófus tanaival: elsősorban a régi ítéletek lerombolásáról, valamint a felsőbbrendű ember jogairól szóló eszmék ragadták meg. 
Az ifjú Adyt az élet megélése és példaképének, Csokonai Vitéz Mihálynak a „garabonciás deák” életútja jobban vonzotta, mint a joghallgatóság, így 1899 áprilisában félbehagyta tanulmányait, és újságírónak állt: a Debrecen című lap munkatársa lett. Ám a városra rövid idő elteltével már csak mint a „maradandóság városára” gondolt – Debrecen később a magyarországi elmaradott viszonyok jelképe lett költészetében. Nagyváradra ment a Szabadság című szabadelvű laphoz. 1901-ben Egy kis séta címmel megjelentette a társadalmi igazságtalanság és a munkásnyomor kritikájának szánt cikkét a Friss Újságban – a cikk következménye háromnapi fogház és az ellenzéki beállítottságú Nagyváradi Napló szerkesztői posztja lett. 
Amellett hogy beérkezett újságíróvá vált, a város irodalmi életének is meghatározó alakja lett. Szerepelt az 1908-ban indított A Holnap című antológiában. Nagyvárad jelentős helyet foglalt el pályájában és életében, hiszen nem csupán politikai-szellemi horizontot nyitott előtte, hanem itt ismerte meg 1903-ban számtalan későbbi versének ihletőjét, Diósy Ödönné Brüll Adélt (1872–1934), „Lédát”, akivel kilenc évig folytatott viharos és szenvedélyes viszonyt (kapcsolatukról bővebben szólunk az Ady szerelmi költészetét tárgyaló leckében). 1904-ben Léda után utazott Párizsba, 1911-ig több alkalommal tartózkodott a „szép ámulások szent városában”. 
Első, majdnem egyéves párizsi időszaka után 1905-ben a Budapesti Napló munkatársa lett. Cikkek tömege mellett verseket is publikált itt. A Vészi József által szerkesztett lap szorosan kötődött a darabontkormányhoz, Ady a sajtóiroda tagja lett, és szembefordult az ellenzéki koalícióval. A Huszadik Század köréhez került közel. 1907-ben megválni kényszerült a Budapesti Naplótól. 1908-tól a Nyugat főmunkatársa lett és maradt egészen haláláig.
 1915-ben feleségül vette Boncza Bertát (Csinszkát), egy erdélyi földbirtokos húszéves lányát, akivel akkor már négy éve levelezett. A késői szerelem, a Magyarországot érintő, súlyosan nyugtalanító események ellenére is érzelmi-egzisztenciális biztonságot hozott az akkor már egyre többet betegeskedő Ady életébe. Az 1918-as őszirózsás forradalom hírére úgy döntött, felutazik Budapestre, bár éppen spanyolnáthával küzdött. Az aktuális események azonban akkora jelentőséggel bírtak számára, hogy még betegen is elment a Nemzeti Tanács egyik ülésére. Végül többszöri tüdőgyulladás után a Liget szanatóriumba került. Időközben arról is hírt kapott, hogy Csinszkával közös otthonát, a csucsai kastélyt a helyi lakosok feldúlták. 1919 januárjában hunyt el."

Forrás: irodalom11_2018.indd (tankonyvkatalogus.hu) 98.o.

Művei az oldalon

Ady Endre

Héja-nász az avaron

Előadja: Zoltán Áron

Ady Endre

Föl-földobott kő

Előadja: Kozma Zsófi

Ady Endre

Őrizem a szemed

Előadja: Vida Péter

Ady Endre

Elbocsátó szép üzenet

Előadja: Lázár Balázs

Ady Endre

Az ős kaján

Előadja: Farkas Dénes

Ady Endre

Sem utódja, sem boldog őse...

Előadja: Vida Péter

Ady Endre

A Tisza-parton

Előadja: Lázár Balázs

Ady Endre

Az eltévedt lovas

Előadja: Porogi Ádám

Ady Endre

Új Vizeken járok

Előadja: Imre Roland

Ady Endre

Párisban járt az Ősz

Előadja: Mózes András

Ady Endre

Ember az embertelenségben

Előadja: Kozma Zsófi

Ady Endre

Kocsiút az éjszakába

Előadja: Kautzky Armand

Ady Endre

Az Úr érkezése

Előadja: Fehérvári Péter

Ady Endre

Karácsony

Előadja: Koncz Andrea

Ady Endre

A Hortobágy poétája

Előadja: Kovács Frigyes

Ady Endre

A Sion-hegy alatt

Előadja: Miklós Marcell

Ady Endre

Üzenet egykori iskolámba

Előadja: Őze Áron

Ady Endre

Góg és Magóg fia vagyok én…

Előadja: Rácz József

Ady Endre

Kis, karácsonyi ének

Előadja: Takács-Kiss Zsuzsanna

Ady Endre

Harc a Nagyúrral

Előadja: Varga József

Ady Endre

Emlékezés egy nyár-éjszakára

Előadja: Végh Péter

Ady Endre

Lédával a bálban

Előadja: Berettyán Sándor

Ady Endre

Köszönöm, köszönöm, köszönöm

Előadja: Mészáros Martin

Ady Endre

Krisztus-kereszt az erdőn

Előadja: Mészáros Martin

Ady Endre

Sípja régi babonának

Előadja: Horváth Szabolcs

Ady Endre

Vér és arany

Előadja: Kakasy Dóra